Jak / czy prosić rodziców o rękę córki ??

Błogosławieństwo, obowiązki świadków i rodziców, spotkania rodzinne, relacje z rodziną...

Post przez Ekom » 5 lis 2010, 12:37

Witam wszystkich, a szczególnie pary, które mają za sobą już zaręczyny. Mam do was pytanie, czy teraz jeszcze panuje zwyczaj by prosić rodziców o rękę córki ? Jak to było u was? Czy u was chłopak poprosił o rękę dziewczynę, a potem ogłosiliście to rodzicom, czy najpierw pószedł do rodziców z kwiatami i zapytał "czy mogę prosić o rękę państwa córki" ? Chcę się niedługo oświadczyć, tylko nie wiem jak się zachować w stosunku do rodziców... Szczerze mówiąc, to takie proszenie ich o rękę jest nieco krępujące i nie wiem jak to wyjdzie, ale jeśli tak trzeba to chyba nie będę miał wyjścia... A jesli już to jest koneiczne i musze to zrobić, to proszę powiedziecie mi jak mam to zrobić, żeby jakiejś gafy już na początku nie popełnić. Może sś jakies reguły.
Pozdrawiam,
Rafał
Ekom
Nowy User
Nowy User

Status rodzinny: kawaler

EkspertWeselny.pl poleca

Pan Polecacz
II
II

Status rodzinny: narzeczony
Data ślubu: 5 sierpień 2011
Miejsce ślubu: Warszawa

Post przez 4eDsyUi » 5 lis 2010, 13:29

U mnie było i tak i tak. Tzn oświadczył mi się w sylwestra a z racji odległości zapytał moich rodziców 3 miesiące później. Rodzice raczej nie mieli nic do gadania bo bardzo go lubią i zawsze traktowali poważnie, wiedzieli o sylwestrowych oświadczynach.
Ale było to tak, że przyjechaliśmy wcześniej niż się nas spodziewali i odbył się wieczór zaręczynowy, pełen spontan. Ojciec dostał flachę, mama kwiaty i byli mega zdziwieni, że Kamil chce coś takiego zrobić :] Coś tam powiedział o tym, że będzie o mnie dbał, że kocha, że zrobi wszystko i tak dalej, ojciec zrobił groźną minę po czym się roześmiał :lol: Matka się poryczała ale do końca trzymała fason, była niezmiernie zainteresowana pierścionkiem :) A potem to już oblewaliśmy do późnej nocy :)
Tradycyjnie matce panny młodej wręcza się bukiet a ojcu jakąs flaszkę ale co do alkoholu to wiadomo, ze trzeba uważać kto ma jakie zdanie na ten temat.
Jeśli oni znają cię i lubią, nie mają nic przeciw waszemu związkowi to możesz najpierw zapytać ukochaną a potem urządzić wieczór z rodzicami (kiedyś jeszcze z dziadkami). Możesz coś tam szepnąć teściowej, że nigdy nie wyglądała bardziej uroczo a ojcu, że niedługo jakiś mecz i możecie obejrzeć (u mnie Kamil zainteresował się nowym telefonem ojca :lol: )
Bądź przygotowany na pytanie typu kiedy ślub, z czego będziecie żyć i czy chcecie mieć dzieci/ile/kiedy :lol: To troszkę jak interview w sprawie pracy, trzeba być tak samo przygotowanym ale jest więcej humoru :lol:
Sądzę, że takie zapytanie rodziców jest imponujące dla nich i znak, że szanujesz ich zdanie. A to już tylko na plus :)
4eDsyUi
Przyjaciel
Przyjaciel

Status rodzinny: panna

Post przez Kesja » 5 lis 2010, 13:53

Wydaje mi się,ze wszędzie taki zwyczaj jeszcze panuje-że mężczyzna prosi o rękę kobiety jej rodziców.
U nas też tak było,ze na początku mieliśmy takie oświadczyny między sobą,tylko we dwoje ,ale póżniej trzeba było sprawę oficjalnie załatwić.
U nas odbyło się to z jednymi i drugimi rodzicami.Ecomobile nie strasz chłopaka :lol: wcale nie musi byc żadnych wywiadów,u nas nieb yło , dzieci to tak odległy temat od oświadczyn ,ze u nas to nawet rodzice nie pytali :lol: Zresztą w ogóle nie było wywiadu...chyba uznali,ze skoro chcemy zrobić taki krok to mamy świadomość jak i z czego będziemy żyć itp.
Faktycznie dl amamy narzeczonej wypada dać kwiaty , oczywiście dla narzeczonej również, dla ojca jakiś trunek.
Kesja
VIII
VIII

Status rodzinny: yonatz

Post przez 4eDsyUi » 5 lis 2010, 14:00

Z tymi pytaniami to troszkę z przymrużeniem oka było bo nas to pytali z nadzieją, że niezbyt szybko je będziemy mieli :]
4eDsyUi
Przyjaciel
Przyjaciel

Post przez hefi » 5 lis 2010, 15:21

U nas to bylo tak ze rodzice przyjechali do nas w odwiedzinki, mieszkalimy wtedy juz w swoim mieszkanku :) Ja bylam w pracy a mąż miał po mnie przyjechać i mieliśmy skoczyć po kwiatki dla mamy na imieniny bo akurat wtedy miała :) Ale mąż się wykręcił i nie przyjechał po mnie. Ja wpadam do domku a tam juz kwiatki na stole wiec ja oczywiscie zrobiłam bure mężowi :P a mamie ładnie złożyłam życzenia. Czy tata dostał flache to nie wiem :) A że to było "proszenie o moją rękę" dowiedziałam się 2 miesiące później jak mi się oświadczył :) i powiedzial o co chodzilo z kwiatkami dla mamy :P
Nawet mój brat kabel (zawsze od niego wiedzialam wszystkie newsy) sie nie wygadał :)
hefi
Moderator
Moderator

Status rodzinny: żona swojego męża
Data ślubu: 22 sierpnia 2009
Miejsce ślubu: Zamość

Post przez AiM » 5 lis 2010, 16:18

Tak jak napisały dziewczyny - chyba wszedzie jest jeszcze taki zwyczaj :) No i dla mamy zawsze kwiaty a dla taty jakiś trunek :) U nas to było tego samego dnia :) Najpierw były oświadczyny w 4 oczy, a później udaliśmy się do moich rodziców :) Pora była już późna, więc mame wycignęliśmy z łóżka i do dzisiaj wspomina, że zięcia przyjęła w koszuli nocnej :lol:
Obrazek

Obrazek

"Kiedy decydujesz się na dziecko, zgadzasz się, że od tej chwili Twoje serce będzie przebywało poza Twoim ciałem." K.Hadley
AiM
Members
Members

Status rodzinny: 1+1=3 :)))
Data ślubu: 18 lipca 2009

Post przez BasiaTomek » 5 lis 2010, 18:33

W moim, a raczej w naszym;) przypadku było tak, że najpierw Tomek oświadczył się mi :), a po powrocie z wczasów, zorganizolwaliśmy spotakanie - kolacyjka itp. i ogłosiliśmy rodzicom tą fantastyczną nowinę :).. rzecz jasna Tomek wręczył mamie kwiaty, tacie wódeczkę :), poprosił o moją rękę ..i ogólnie było przemiło :)
Obrazek
BasiaTomek
Przyjaciel
Przyjaciel

Status rodzinny: Mężatka :)
Data ślubu: 5 sierpnia 2011
Miejsce ślubu: Białystok

Post przez Kasiunia » 6 lis 2010, 13:37

U mnie nie bylo proszenia rodziców o moją rękę, dostałam pierścionek, pochwaliłam się rodzicom i tyle. Nie lubie takich zwyczajów w ogóle...
Obrazek
Obrazek
Mój kulinarny blog - www.wsrodkuchennychmarzen.bloog.pl
Kasiunia
Przyjaciel
Przyjaciel

Status rodzinny: zaręczona

Post przez margolcia » 6 lis 2010, 20:52

Teraz jest chyba taka kolejność, iż najpierw chłopak się zaręcza dziewczynie, najlepiej w jakiś sprzyjających, przemyślanych i romantycznych okolicznościach ;) No a potem fajnie by było udać się do przyszłych teściów z tymi kwiatami, jakąś flaszką i powiadomić o radosnej nowinie. Możesz wtedy, tak jak tak Ci dziewczyny radziły, zapewnić ich iż będziesz dbał o przyszłą małżonkę itp. No i do swoich rodziców tez udaj się i powiedz oficjalnie, że oto Twoja narzeczona ;)
margolcia
VIP
VIP

Post przez Ekom » 6 lis 2010, 21:18

No to czyli już wiem jak sytuacja się przedstawia ;) No więc zrobię tak, iż zorganizuje potajemnie jakieś romantyczne oświadczyny dla mojej Madzi, a potem po prostu pójdziemy do jej rodziców i powiemy im o naszych planach i zamiarach. No i tak jak piszecie prezenty dla teściów też zakupie obowiązkowo. Bo jak bym poszedł z gołymi rękami jeszcze gafę bym popełnił i by było nie za miło heh. Tylko mam nadzieję, ze nie będę mocno przesłuchiwany tak jak pisała ecomobile... ;)
Ekom
Nowy User
Nowy User

Status rodzinny: kawaler

Post przez kingaa » 16 kwi 2011, 03:01

Ehhhh a ja nie chcialam, żadnego proszenia rodziców o moją rękę a oni na szczęście nie mieli nic przeciwko temu.
Obrazek
kingaa
I
I