Kto płaci ZAIKS na weselu ?

Oprawa muzyczna na wesela godna polecenia.

Post przez Góralka » 26 wrz 2010, 11:59

Jak wiadomo na weselu wynajęty zespół wykonuje utwory innych artystów, dlatego trzeba opłacić stosowną licencję za wykorzystanie praw autorskich. To opłatę składa się ZAIKSowi (czyli Związkowi Autorów i Kompozytorów Scenicznych). Tyle wiem. Ale nie wiem kto ma to opłacić ?? Znalazłam zespół za 2500 zł. Na umowie jest napisane, że my mamy zapłacić ZAIKSowi 10% ich wynagrodzenia. Czyli to dodatkowe 250 zł! Bardzo mnie to zdenerwowało, nie ukrywam. Myślałam, że zespół ma opłacić taką składkę. Nie wiedziałam, że będę musiała ponosić dodatkowe koszty. A może oni chcą tylko mnie naciągnąć ?! :shock: Teraz słyszałam kilka rożnych wersji kto ma płacić i już sama nie wiem jak to jest, pogubiłam się kompletnie ... Proszę pomóżcie, kto tak naprawdę według prawa musi opłacić ZAIKS ??
Góralka
Nowy User
Nowy User

Status rodzinny: panna

EkspertWeselny.pl poleca

Pan Polecacz
II
II

Status rodzinny: narzeczony
Data ślubu: 5 sierpień 2011
Miejsce ślubu: Warszawa

Post przez margolcia » 26 wrz 2010, 12:12

Góralko no niestety według prawa opłata ZAIKSu spoczywa na ORGANIZATORZE imprezy, czyli w tym przypadku na parze młodej, bo to ona organizuje imprezę weselną. I jest to oplata w wysokości właśnie 10 % wynagrodzenia zespołu...

Jednak bardzo często właściciele sal weselnych, jakiś lokali rozrywkowych mają już podpisaną stałą umowę z ZAIKSEM. I wtedy to ten właściciel sali pokrywa ZAIKS, a wy macie to wliczone w wynajęcie sali. Pogadajcie z właścicielem sali gdzie robicie wesele. Powinno być dobrze ;)
margolcia
VIP
VIP

Post przez Jolanta » 26 wrz 2010, 16:05

Jak ja robiłam swoje wesele i wynajmowałam salę, to właściciel tego lokalu powiedział mi na czym to polega. Ja miałam dwie opcję co do ZAIKSu:
a) mogłam zapłacić sama, w wysokości 10% wynagrodzenia jaki płace zespołowi,
b) albo skorzystać z tego, ze właściciel sali ma podpisaną umowę z ZAIKSem i podpisać umowę, że to on ureguluje tę sprawę. I w koszty sali zostało doliczone 90 zł jako pokrycie tego.

Oczywiście wybrałam opcję nr 2, bo to opcja oszczędniejsza. Teraz prawie wszyscy właściciele sal mają umowy z ZAIKSem i od razu w koszty wynajmu wliczają tę opłatę. Trzeba tylko się zapytać lub przeczytać umowę dokładnie ;)
Jolanta
VII
VII

Post przez Zuzia » 26 wrz 2010, 20:08

A ja słyszałam, że niektórzy jak nawet nie opłacili ZAIKSu w toku spraw, to nic się nie stało... Oczywiście tylko mówię co słyszałam i absolutnie nie nakłaniam do łamania prawa ;)
Zuzia
I
I

Post przez Jolanta » 26 wrz 2010, 20:33

I jeszcze mi się przypomniało, że według prawa za zespół ZAIKSowi płaci organizator imprezy, czyli para młoda. A z kolei kamerzysta sam osobiście płaci ZAIKsowi za to, że wykorzystuje różne utwory muzyczne przy montowaniu filmu z wesela. No i taki kamerzysta wykupuje specjalną licencję, z zespół nie.. ;)
Jolanta
VII
VII

Post przez sandruśka » 31 paź 2012, 06:31

Ja płacę DJ określoną kwotę i on wystawia mi fakturę i wszystkimi opłatami, które są on się zajmuje. Ale jeśli masz płacić ten ZAIKS aż 250zł to nie wygląda to na uczciwość.
sandruśka
Nowy User
Nowy User

Status rodzinny: Panna :)