Niebezpieczne pieprzyki

Kosmetyka, witaminki.

Niebezpieczne pieprzyki

Post przez margolcia » 6 kwi 2011, 11:23

ecomobile napisał(a):i apeluję abyście były ostrożne z opalaniem i obserwowały swoją skórę uważnie !

A jak wyglądają pieprzyki "niebezpieczne"? Bo zawsze się zastanawiałam...
margolcia
VIP
VIP

EkspertWeselny.pl poleca

Pan Polecacz
II
II

Status rodzinny: narzeczony
Data ślubu: 5 sierpień 2011
Miejsce ślubu: Warszawa

Pogaduszki

Post przez Natalia » 6 kwi 2011, 11:39

Generalnie każdy pieprzyk, który się zmienia w wyglądzie może być niebezpieczny - może być, ale nie musi. Dlatego pieprzyki powinny być przez nas wnikliwie obserwowane ;)
Natalia
Przyjaciel
Przyjaciel

Status rodzinny: Mężatka :)
Data ślubu: 30 kwietnia 2011

Pogaduszki

Post przez 4eDsyUi » 6 kwi 2011, 12:52

margolcia napisał(a):
ecomobile napisał(a):i apeluję abyście były ostrożne z opalaniem i obserwowały swoją skórę uważnie !

A jak wyglądają pieprzyki "niebezpieczne"? Bo zawsze się zastanawiałam...

Jest coś takiego jak ABCD pieprzyka, tj.
*asymetria - pieprzyk powinien być jednakowy z każdej strony, tj być w takim samym stopniu wypukły lub płaski oraz być takie same w wielkości. można to porównać jakby dzieląc na dwie połowy i porównując je..
*granica (border) - granica pieprzyka powinna być wyraźna i widoczna gołym okiem, znamiona z niewyraźną granicą powinny być skonsultowane z lekarzem, co nie oznacza, że mogą być niebezpieczne. ale zapytać trzeba.
*kolor - jeśli pieprzyk: zmienia kolor, jest innego koloru niż inne znamiona a także posiada kropki na swojej powierzchni, które są innego koloru niż znamię, trzeba konsutować.
*wielkość (diameter) - pieprzyki większe niż 6 mm trzeba konsultować regularnie u lekarza. niezależnie od tego czy powyższe zmiany występują.
*wypukłość (elevation) - jeśli znamię jest bardzo wypukłe powinno być konsultowane a najlepiej usunięte chirurgicznie nie czekając aż coś się zmieni a to dlatego, że łatwo go uszkodzić. w ten sposób mój dziadek sobie go uaktywnił.

mój pieprzyk był wielkości główki od szpilki, czarny (reszta jest brązowa), wypukły i wyrósł po JEDNEJ godzinnej sesji na słońcu. powinno się takie znamiona usuwać chirurgicznie ponieważ można wtedy to zbadać, przy usuwaniu laserowym, wymrażaniu bądź wypalaniu co prawda nie ma blizn ale nie ma możliwości sprawdzenia co to było.

mam nadzieję, że odpowiedziałam wyczerpująco :)
4eDsyUi
Przyjaciel
Przyjaciel

Status rodzinny: panna

Pogaduszki

Post przez BasiaTomek » 6 kwi 2011, 20:36

Jak najbardziej wyczerpująco Beatko, dziękować ;).
Ja w tamtym roku przed wakacjami wybrałam się z mamuśką do prywatnego lekarza w celu ogarnięcia naszych pieprzyków, ale na szczęście wszystko ok. ;) W prawdzie dużo ich nie mam, ale mam taki jeden płaski z prawej strony bioderka i moja babcia zawsze krzyczy, że to kleszcz heheheh..a ja ją uspokajam, że to tylko ładny pieprzyk :] :lol:.
Obrazek
BasiaTomek
Przyjaciel
Przyjaciel

Status rodzinny: Mężatka :)
Data ślubu: 5 sierpnia 2011
Miejsce ślubu: Białystok

Pogaduszki

Post przez Lauretta » 8 kwi 2011, 00:56

ecomobile napisał(a):Byłam dziś u lekarza i rak się nie zdążył rozwinąć. Wychodzi na to, że się temu paskudztwu wyślizgnęłam. Nigdy, nigdy i jeszcze raz nigdy nie byłam tak szczęśliwa.

wspaniała wiadomość! nie zazdroszczę nerwów...ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

Tyle się słyszy o tym, jakie opalanie jest niezdrowe dla skóry, ale zawsze się wydaje, że nic się nie stanie :roll: oj, trzeba uważać, nie wystawiać się na słonko w samo południe i zabezpieczać odpowiednimi kremami...
Obrazek
Lauretta
Members
Members

Status rodzinny: mężatka

Niebezpieczne pieprzyki

Post przez margolcia » 8 kwi 2011, 02:45

Dzięki Beata za rady ! Ja jestem też od jakiegoś czasu wrażliwa na te pieprzyki, bo mój Marcin ma typ skóry podobny do Twojej. Ma jasną karnację, opala się na czerwono, i robią mu się pieprzyki od słońca. Więc od jakiegoś czasu unika opalania nawet podczas wyjazdu wakacyjnego, smaruje się wysokimi filtrami no i obserwujemy jego pieprzyki. Był na oględzinach u dermatolożki, i kazała mu się dwóm pieprzykom przyglądać czy się nie zmieniają. No i teraz jestem uwrażliwiona na te pieprzyki, u siebie zresztą też. Ja uwielbiam się opalać, ale wiem że zdrowy rozsądek musi wziąć górę. Wszystko w umiarze ;)
margolcia
VIP
VIP

Niebezpieczne pieprzyki

Post przez watacukrowa » 15 kwi 2011, 11:46

Ja myslalam, ze mam na glowie pieprzyk, a pani dermatolog powiedziała: włókniak. Jak spytałam czy usuwać, odpowiedziała: jak pani chce? :/ Co to znaczy? Bardzo mnie to zmartwiło
Obrazek
watacukrowa
I
I

Niebezpieczne pieprzyki

Post przez margolcia » 16 kwi 2011, 08:15

watacukrowa napisał(a):pani dermatolog powiedziała: włókniak. Jak spytałam czy usuwać, odpowiedziała: jak pani chce?

Kurcze to dziwna reakcja... Ale to pewnie znaczy, iż nie jest szkodliwy. Jakby to było groźne dla zdrowia to by na pewno kazała usunąć raz dwa ! A tak pewnie usuwać nie trzeba ze względów medycznych, no chyba że sama chcesz np. z powodów estetycznych czy ci przeszkadza.
margolcia
VIP
VIP

Niebezpieczne pieprzyki

Post przez watacukrowa » 3 maja 2011, 04:52

Może i tak, ale w sumie tyle się teraz mówi o tych pieprzykach, że wybiorę się jeszcze do innego lekarza na konsultację. Tak na wszelki wypadek.
Obrazek
watacukrowa
I
I

Niebezpieczne pieprzyki

Post przez 4eDsyUi » 3 maja 2011, 07:31

Na pewno powiedziała to? Włókniak to łagodny nowotwór. Zmień lekarza czym prędzej i usuń zanim się ciepło robi skoro masz na głowie!
4eDsyUi
Przyjaciel
Przyjaciel

Niebezpieczne pieprzyki

Post przez Jolanta » 4 maja 2011, 23:09

No ja na Twoim miejscu też bym się wybrała do innego lekarza. W prawdzie ten lekarz chyba wiedział co mówił, ma pewnie już kawał praktyki za sobą, jednak tak dla pewności można się przejść do innego specjalisty. Żeby się nie zadręczać niepotrzebnie, ale i wiedzieć że się nie zaniedbało sprawy.
Powodzenia!
Jolanta
VII
VII

Niebezpieczne pieprzyki

Post przez kingaa » 8 maja 2011, 02:36

Szkoda gadać, jak najszybciej idź do innego lekarza.
Obrazek
kingaa
I
I

Niebezpieczne pieprzyki

Post przez watacukrowa » 30 maja 2011, 01:49

Trzeba usunąć...jak najszybciej :/
Obrazek
watacukrowa
I
I

Niebezpieczne pieprzyki

Post przez Jolanta » 31 maja 2011, 04:43

watacukrowa napisał(a):Trzeba usunąć...jak najszybciej :/

Byłaś u innego lekarza ??
Jolanta
VII
VII

Niebezpieczne pieprzyki

Post przez watacukrowa » 4 lip 2011, 08:26

Byłam, mam zrobić jeszcze jakieś badania, ale i tak na pewno będzie usuwany.
Obrazek
watacukrowa
I
I

Niebezpieczne pieprzyki

Post przez kingaa » 3 sie 2011, 08:07

I jak tam, usunęli Ci?
Obrazek
kingaa
I
I

Niebezpieczne pieprzyki

Post przez Cora1234 » 1 cze 2012, 12:21

witam!
mimo ze temat jest juz troche przedawniony, mam nadzieje uzyskac odpowiedz.

4eDsyUi opisalas Tojego pieprzyka. Mam dokladnie taka sama zmiane po ostatnim urlopie i szukam informacji na ten temat. Czy moglabys napisac, o jaka zmiane chodzilo w Twoim przypadku i czy usuwalas ten pieprzyk?

bede wdzieczna za odzew

pozdrawiam serdecznie!
Cora1234
Nowy User
Nowy User

Status rodzinny: mezatka

Niebezpieczne pieprzyki

Post przez margolcia » 4 cze 2012, 23:43

Cora1234 jeśli mogę... Jak masz niebezpiecznie wyglądające pieprzyki to nie szukaj odpowiedzi na forach, tylko idź czym prędzej do lekarza. Naczytasz się tylko głupot i będziesz przeżywała. Dermatolog najlepiej powie Ci co to i jak trzeba usunie. I pamiętaj czym prędzej tym lepiej!
margolcia
VIP
VIP

Powrót do Zdrowie i uroda