Odpowiedzialność dzieci za długi rodziców

Organizacja ślubu i wesela to ogromne koszty. Skąd wziąć na to wszystko pieniądze?

Post przez Wanilia » 30 sie 2010, 23:12

Witam, mam pytanie i mam głęboką nadzieje, że ktoś mi pomoże. Za pół roku wychodzę za mąż. Wszystko mamy już ustalone, zamówione, zostały powiedzmy drobiazgi. Tak się cieszyłam na ten dzień, a teraz wszystko się psuje... Nie mam mamy, bo zmarła jak byłam jeszcze mała. A z ojcem nie utrzymuje kontaktów od wielu lat, z różnych przyczyn osobistych. O weselu go nawet nie informowałam. Wszystko zmieniło się kilka dni temu, gdy odszukał mnie brat ojca i powiedział mi o jego śmierci. Jak się okazało jako jedyna córka dziedziczę po nim majątek. Jednak sęk w tym, że on nie ma żadnego majątku a długi na kilkadziesiąt tysięcy zł. I niby ja te długi po nim dziedziczę, szok !! Mój narzeczony jest zły na tę sytuacje i wiem, że na mnie też. Cudowny okres oczekiwania na wesele został tak zburzony. Powiedzcie co mam robić, by nie musieć spłacać tego długu ? Co mam zrobić w tej sytuacji by wyjść finansowo bez szwanku ? Nie chce by mój związek na tym ucierpiał...
Wanilia
Nowy User
Nowy User

EkspertWeselny.pl poleca

Pan Polecacz
II
II

Status rodzinny: narzeczony
Data ślubu: 5 sierpień 2011
Miejsce ślubu: Warszawa

Post przez Jolanta » 31 sie 2010, 08:25

Nic się nie bój ;) Wystarczy, że odrzucisz spadek po ojcu, a wraz z tym także długów nie będziesz dziedziczyła. Pamiętaj, że masz na to 6 miesięcy od czasu śmierci ojca. Jeśli masz dzieci, to w konsekwencji one po twoim odrzuceniu będą dziedziczyły po twoim ojcu, swoim dziadku spadek. Twoje dzieci też mają na odrzucenie spadku 6 miesięcy. Te 6 miesięcy zaczynają się od powołania ich do spadku, czyli odrzucenia go przez Ciebie.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku sporządzisz u notariusza. Koszt to ok. 50 zł.
A jeśli dzieci są niepełnoletnie, to trzeba zgłosić się do sadu rodzinnego w sprawie odrzucenia spadku przez dzieci, bowiem dzieci u notariusza nie mogą oświadczeń żadnych sporządzać.

Bo jeśli przyjmiesz spadek po kimś, to przyjmiesz jego majątek i długi. Długi te masz spłacać majątkiem spadkowym oraz całym swoim majątkiem osobistym. Dlatego zawsze przed przyjęciem spadku zróbcie rozeznacie o stanie majątkowym danej osoby!
;)
Jolanta
VII
VII

Post przez Zuzia » 31 sie 2010, 12:27

Dokładnie tak ;) Ze spadkiem jest tak, że spadkobierca nabywa spadek w chwili śmierci spadkodawcy, jednak to nabycie nie ma charakteru definitywnego - nie musisz go dziedziczyć jeśli nie chcesz, możesz go po prostu odrzucić.
W ciągu 6 miesięcy musisz wydać oświadczenie o swojej woli przyjęcia lub odrzucenia. Swą wolę trzeba wyrazić w sądzie, bądź przed notariuszem, ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym.

Jako spadkobierca możesz:
-przyjąć spadek całkowicie, bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (tzw. przyjęcie proste),
-przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza)
-spadek odrzucić.

No i pamiętaj, jeśli spadkobierca w tym terminie nie złoży żadnego oświadczenia, jest to jednoznaczne z prostym przyjęciem spadku – dziedziczy wszystko.
Jednakże jeśli swojej woli nie wyrazi spadkobiercą, który jest osobą niemającą pełnej zdolności do czynności prawnych to jest to jednoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Z taka wiedza nic ci nie grozi ;)
Zuzia
I
I

Post przez Kasiunia » 31 sie 2010, 12:32

W tym wszystkim najgorsze jest to, że kiedy się spadek odrzuca, spłata jego przechodzi nadal na dzieci i te dzieci znów muszą go odrzucić, aż w końcu któreś pokolenie go spłaci :/ ... chyba, że to po jakimś czasie jakiemuś przedawnieniu podlega ??
Obrazek
Obrazek
Mój kulinarny blog - www.wsrodkuchennychmarzen.bloog.pl
Kasiunia
Przyjaciel
Przyjaciel

Status rodzinny: zaręczona

Post przez Jolanta » 31 sie 2010, 13:39

Kasiuniu spadek przechodzi tylko na osoby, które żyją i są uprawnione do dziedziczenia tego spadku. Spadek nie może przejść na dzieci, których jeszcze nie ma na świecie.
Więc podajmy przykład - zmarł ojciec i zostawił spadem z długami. Jego jedyny syn odrzuca spadek. Syn ma dzieci i te dzieci też odrzucily spadek za pośrednictwem sądu rodzinngeo. Powiedzmy, że juz nie ma innych osób uprawnionych do dziedziczenia (zadnych braci ojca np.).
Wtedy spadek przechodzi na gminę i na tym koniec. Gmina dziedziczy spadek, jednak tylko z dobrodziejstwem inwentarza, więc nie odpowiada za długi swoim majątkiem. No i w takiej sytuacji wierzyciele tego zmarłego ojca, pożyczkodawcy nie odzyskają swego długu, bo nie maja od kogo go odzyskać, dług jest nieściągalny.
Jolanta
VII
VII

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Post przez Jolanta » 31 sie 2010, 13:41

Chyba jeszcze trzeba wytłumaczyć co to znaczy przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza ;)

To pojecie oznacza, że spadkobierca przyjmuje spadek, jednak ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego stanu czynnego spadku w inwentarzu (inwentarz - zestawienie składników majątku zmarłego, pasywów i aktywów).
Chodzi o to, że spadkobierca w takim przypadku, gdy odziedziczy długi po zmarłym, to jego odpowiedzialność za nie zostanie ograniczona jedynie do wartości spadku jaki odziedziczył. Nie będzie za długi odpowiadaj swoim majątkiem osobistym. A więc w najgorszym wypadku nie dostaniemy nic, ale i nic nie stracimy na tym spadku. A jak wszystko pójdzie po naszej myśli, to jeszcze możemy na spadku zyskać.

Chcąc zatem uniknąć długów spadkowych, można odrzucić spadek lub złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli jesteśmy pewni, że są same długi to odrzućmy spadek. Jeśli jest możliwość, ze po spłacie długów coś nam zostanie to weźmy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Nic nie stracimy, możemy tylko zyskać. Tylko musimy jeszcze ponieść koszt sporządzenia spisu inwentarza przez komornika.
Jolanta
VII
VII

Post przez Kasiunia » 31 sie 2010, 14:01

Aha to teraz rozumiem :)
Obrazek
Obrazek
Mój kulinarny blog - www.wsrodkuchennychmarzen.bloog.pl
Kasiunia
Przyjaciel
Przyjaciel

Status rodzinny: zaręczona

Post przez Wanilia » 31 sie 2010, 18:38

Dziękuje za wyjaśnienie zagadnienia. Tak właśnie myślałam, że jakoś jest szansa by się wymigać od długów ojca, no i wy mnie utwierdziłyście w tym przekonaniu. Juz sie umówiłam z notariuszem. A dzieci jeszcze nie mam, więc w tej kwestii mam spokój. Dziękuję za pomoc i trzymajcie za mnie kciuki, za pół roku wychodzę za mąż :]
Wanilia
Nowy User
Nowy User