Rozwód a kredyt

Rozwód a kredyt

Post przez Atena » 23 sie 2010, 18:18

Witam, mam jeszcze jedno pytanie! Wzięłam jakiś czas temu razem z mężem kredyt na mieszkanie. Teraz jak już pisałam zamierzamy się rozwieść. Z racji tego, że mąż więcej zarabiał i spłata szła głównie z jego kieszeni i że po rozwodzie nie chcę żebyśmy mieli wspólne sprawy, mieszkanie chce mu zostawić. Tylko mam pytanie, czy jest możliwość, żeby przepisać kredyt tylko na niego (bo jemu zostanie mieszkanie), a mnie wyłączyć ?
Atena
Nowy User
Nowy User

EkspertWeselny.pl poleca

Pan Polecacz
II
II

Status rodzinny: narzeczony
Data ślubu: 5 sierpień 2011
Miejsce ślubu: Warszawa

Rozwód a kredyt

Post przez 4eDsyUi » 23 sie 2010, 19:01

Jestem na 90 procent pewna, ze czytalam w gazecie prawnej, ze tak. Jeśli przeprowadzicie rozdzielność majątkową to zarówno Ty mu zostawisz mieszkanie bez problemu i kredyt. O ile oboje się pod tym z taką samą chęcią podpiszecie. Lepiej jednak, żeby prawnik potwierdził :)
4eDsyUi
Przyjaciel
Przyjaciel

Status rodzinny: panna

Rozwód a kredyt

Post przez Jolanta » 23 sie 2010, 19:04

Oczywiście, że możecie. W tym celu należy udać się do banku i podpisać cesję do umowy i przepisać twoje zobowiązanie na niego. ;)
Jolanta
VII
VII

Rozwód a kredyt

Post przez Zuzia » 23 sie 2010, 20:03

No chyba, że bank uzna, że twój mąż nie ma tak dużej zdolności kredytowej. Czasem banki tak orzekają, nawet gdy fizycznie ma się środki na spłatę. Ale oni wylicza inaczej... Wtedy możecie przepisać twoje zobowiązanie na kogoś innego, np. na rodziców twego męża. To oczywiście tylko do dokumentów, żebyś ty się uwolniła z tej sytuacji. A on i tak może sam to spłacać.
Zuzia
I
I

Rozwód a kredyt

Post przez margolcia » 24 sie 2010, 08:14

Chyba najlepiej najpierw pójść do notariusza i spisać umowę dotyczącą podziału majątku. Potem z tą umową udajcie się do banku i przeprowadźcie cesję umowy kredytu. ;)
margolcia
VIP
VIP

Rozwód a kredyt

Post przez aniab » 26 mar 2014, 13:49

Ale lepiej skonsultować się z prawnikiem:)
"jeśli się cofasz to tylko po to, by wziąć rozbieg:)"
aniab
II
II

Data ślubu: 4 października 2014
Miejsce ślubu: warszawa

Rozwód a kredyt

Post przez bunny1990 » 4 kwi 2014, 22:28

Z kredytami nie jest tak prosto. Najlepiej pójść do banku i zapytać, czy tak można. Bo wierzyciel musi wyrazić zgodę na przejęcie kredytu przez jednego z małżonków. Cytuję:

"Natomiast co do przejęcia spłaty kredytu przez jednego z małżonków, to jest to kwestia bardziej skomplikowana niż sam podział rzeczy, które weszły w skład majątku wspólnego. Chodzi bowiem tutaj o instytucję przejęcia długu, który obciąża obydwoje małżonków solidarnie, tylko przez jednego małżonka. Oczywiste się staje, że interes wierzyciela ulega w tym momencie narażeniu, gdyż nie miałby on już 2 dłużników, wobec których mógłby kierować egzekucję.
Zgodnie z art. 519 § 1 Kodeksu cywilnego osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony (przejęcie długu). Konieczne do ważności takiej czynności prawnej jest jednak wyrażenie przez wierzyciela zgody na takie przejęcie długu. W innym przypadku ten punkt umowy o zniesienie współwłasności nie będzie skuteczny i małżonkowie dalej – pomimo podziału majątku wspólnego – odpowiadać będą za zobowiązania kredytowe zaciągnięte w trakcie trwania małżeństwa."

Źródło: http://www.eporady24.pl/podzial_majatku ... ,2606.html
bunny1990
Nowy User
Nowy User

Status rodzinny: mężatka

Rozwód a kredyt

Post przez aniab » 19 kwi 2014, 19:31

4eDsyUi napisał(a):Jestem na 90 procent pewna, ze czytalam w gazecie prawnej, ze tak. Jeśli przeprowadzicie rozdzielność majątkową to zarówno Ty mu zostawisz mieszkanie bez problemu i kredyt. O ile oboje się pod tym z taką samą chęcią podpiszecie. Lepiej jednak, żeby prawnik potwierdził :)

zgadzam sie też coś takiego słyszałam
"jeśli się cofasz to tylko po to, by wziąć rozbieg:)"
aniab
II
II

Data ślubu: 4 października 2014
Miejsce ślubu: warszawa

Rozwód a kredyt

Post przez milonka » 22 sie 2014, 08:26

Dlatego cały czas się powtarza, że nic tak nie łączy małżeństwa jak wspólny kredyt.
milonka
Nowy User
Nowy User

Status rodzinny: Panna

Rozwód a kredyt

Post przez Kasiunia » 3 paź 2014, 08:54

A ja słyszałam, że kredyt wiąże ludzi bardziej niż małżeństwo, więc jak ludzie wezmą kredyt to już właściwie innej formy węzła nie trzeba zawiązywać ;)
Obrazek
Obrazek
Mój kulinarny blog - www.wsrodkuchennychmarzen.bloog.pl
Kasiunia
Przyjaciel
Przyjaciel

Status rodzinny: zaręczona

Rozwód a kredyt

Post przez marysia88 » 7 kwi 2015, 08:21

Nigdy nad tym się nie zastanawiałam, bo kredytów nie biorę, ale popytaj na tym forum http://www.monetto.pl/t/jakie-odsetki-z ... -raty.674/ a na pewno udzielą Ci sensownej odpowiedzi.
marysia88
III
III

Status rodzinny: Panna

Rozwód a kredyt

Post przez binary » 8 kwi 2015, 11:16

W takim przypadku można podzielić kredyt jeżeli jest on brany przez dwie osoby. Z tego typu problemem warto by się udać do doradcy finansowego. [url]http://www.nawigacjafinansowa.pl/kredyty-gotowkowe
[/url] tutaj Znajdziecie opis podobnej sytuacji.
binary
Nowy User
Nowy User

Status rodzinny: Kawaler

Rozwód a kredyt

Post przez binary » 8 kwi 2015, 11:19

W takim przypadku można podzielić kredyt jeżeli jest on brany przez dwie osoby. Z tego typu problemem warto by się udać do doradcy finansowego. http://www.nawigacjafinansowa.pl/kredyty-gotowkowe tutaj Znajdziecie opis podobnej sytuacji.
binary
Nowy User
Nowy User

Status rodzinny: Kawaler

Rozwód a kredyt

Post przez Andziaaa » 20 wrz 2017, 09:58

Znajoma jest wlasnie w takiej sytuacji i nie jest to prosta sprawa. Warto chyba jednak wynająć odpowiednia pomoc, jezeli oczywiscie nie umiecie dojsc do porozumienia, a czesto tak jest. Polecam usługi jakie świadczy adwokat dąbrowa górnicza pomaga własnie przy takich sprawach i wielu innych
Andziaaa
Nowy User
Nowy User

Rozwód a kredyt

Post przez Sertio25 » 3 sty 2018, 22:51

Sertio25
Nowy User
Nowy User

Rozwód a kredyt

Post przez FranczeskaWil » 22 sty 2018, 21:59

Najelpiej jak obie strony sie zgadzają we wszystkim i rozwój może przebiec bez żadanych komplikacji. Jednak najczęściej tak właśnie się nie dzieje i warto przygotować się informacyjnie na różne ewentualności. Może znajdziecie jakieś praktyczne porady na temat rozwodu na portalu prawniczym http://kruczek.pl często tam wrzucają nie tylko ciekawostki ale także praktyczne porady napisane prostym językiem z dziedziny prawa
FranczeskaWil
Nowy User
Nowy User