Ślub kościelny bez cywilnego

Ślub kościelny, cywilny, konkordatowy.

Post przez Bzyk » 18 sie 2010, 22:35

Witam!
Chciałbym wziąć sam ślub kościelny, bez cywilnego. Czy taki ślub jest traktowany bardziej symbolicznie (nie prawnie) i czy jest w ogóle istnieje taka możliwość ?
Bzyk
Nowy User
Nowy User

EkspertWeselny.pl poleca

Pan Polecacz
II
II

Status rodzinny: narzeczony
Data ślubu: 5 sierpień 2011
Miejsce ślubu: Warszawa

Post przez Jolanta » 18 sie 2010, 22:44

Z tego co się orientuję, to takiego ślubu nie jest łatwo wziąć... Bo w kościele bierzesz albo ślub konkordatowy, albo sam kościelny, ale tylko wtedy gdy masz zaświadczenie, że jesteście po cywilnym. Myślę, że do samego kościelnego potrzebny jest jakiś ważny powód czy wyjątkowa sytuacja. No i pewnie nie obędzie się bez biegania między proboszczem a biskupem itd... i załatwiania jakiś pozwoleń.
Jolanta
VII
VII

Post przez margolcia » 18 sie 2010, 22:54

W Polsce jest tak, że to ślub cywilny jest ślubem ważnym według prawa i wiążę się potem ze skutkami według prawa cywilnego. Sam kościelny żadnych skutków prawnych nie spowoduje. No bo kościelny to tylko sprawa religijna, dodatek i jak piszesz symbol.

A dlaczego chcecie wziąć sam kościelny, to trochę dziwna sytuacja jak dla mnie muszę przyznać... Pierwszy raz się z czymś takim spotykam. Macie jakiś ważny powód ??
margolcia
VIP
VIP

Post przez Bzyk » 18 sie 2010, 23:01

No właśnie chciałbym uniknąć tego biegania po biskupach. Chcemy wziąć taki ślub po prostu z powodu kwestii finansowej. Ja i narzeczona mamy własne firmy i nie chcemy łączyć naszych majątków i brać odpowiedzialności za drugą stronę i jej ewentualne długi... To chyba wystarczający powód. Dlatego by uniknąć komplikacji i całego zamieszania pomyśleliśmy tylko o samym kościelnym. Będzie to może symbol, ale dla nas bardzo ważny.
Bzyk
Nowy User
Nowy User

Post przez margolcia » 18 sie 2010, 23:09

A czy nie lepiej ustanowić rozdzielność majątkową ?? Chyba będzie łatwiej, niż kombinowanie z samym kościelnym. Wystarczy, że przed ślubem pójdziecie do notariusza i spiszecie taką intercyzę. To jest koszt ok. 500 zł. No i weźmiecie normalnie cywilny i kościelny. A sprawy finansowe będziecie prowadzić oddzielnie i nie będziecie ponosić żadnej odpowiedzialności za drugą stronę. To chyba najlepsze i bardzo wygodne rozwiązanie
margolcia
VIP
VIP

Ślub kościelny bez skutków parwnych

Post przez Icanfly » 19 sie 2010, 09:29

Znalazłem w necie informacje, że prawo kanoniczne przewiduje taką możliwość, aby wziąć tylko ślub kościelny bez cywilnego. Kodeks Prawa Kanonicznego nie zawiera co prawda konkretnej normy, ale reguluje to „Instrukcja dla księży dotycząca małżeństw konkordatowych” z 15 listopada 1998 roku, która mówi „Jeżeli nupturienci nie zawarli małżeństwa cywilnego, a chcą zawrzeć małżeństwo kanoniczne bez skutków cywilnych, sprawę należy przedstawić Ordynariuszowi miejsca, podając powody takiej decyzji nupturientów, celem uzyskania stosownej zgody. Podobnie należy postąpić, jeżeli narzeczeni przyrzekają , że skutki cywilne dla swojego małżeństwa kanonicznego chcą uzyskać przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego dopiero po zawarciu małżeństwa w Kościele.”
Należy takowe pismo napisać do biskupa diecezjalnego właściwego dla stron, zawierając prócz prośby również jej dokładne uzasadnienie.
Icanfly
Nowy User
Nowy User

Post przez 4eDsyUi » 19 sie 2010, 10:17

W Polsce jest konkordat, co oznacza, że nie musisz być w urzędzie stanu cywilnego aby mieć cywilnie zawarty związek małżeński a jedynie ceremonią kościelną. Większość dziewczyn z forum tak miała, ja tez będę. Ty musisz załatwić papiery z usc, że jestes polakiem, gdzie mieszkasz, skrócony odpis urodzenia czy coś takiego, zanosisz do księdza, spisujecie protokół a ksiądz w ciągu pięciu dni od ceremonii zanosi dokumenty do odpowiedniego dla zawarcia slubu usc. Chodzi o to, że jeśli mieszkasz np w warszawie to możesz wziąć ślub w jakimkolwiek chcesz miejscu w pl. Twoja ukochana nie musi być Polką ani nawet chrześcijanką ponieważ dopuszcza się w kosciele katolickim śluby osób innych wyznan, wtedy Ty przysięgasz przed Bogiem a ona przed swoim, którego wyznaje (lub nie w przypadku ateistki). Tylko z tym to już jest w cholerę załatwiania. Nie ma czegoś takiego jak brak skutków prawnych per se bo przeciez jako Polak nie jesteś wyłączony z przestrzegania prawa a małżeństwo Twoje będzie prawnie uregulowane w usc, tak jak wszystkich innych :)
Ja szczerze mówiąc nie bardzo widzę sens brania tylko kościelnego (bez konkordatu albo z cywilnym) slubu (chyba, ze to wynika stricke z przekonan religijnych, to juz się nie wtrącam :)bo wtedy nie figuruje się prawnie jako małżeństwo, nie można po sobie dziedziczyć, razem się rozliczać z podatku i otrzymywać ulg jako małżeństwo.
Mam nadzieję, że o to chodziło :)
4eDsyUi
Przyjaciel
Przyjaciel

Status rodzinny: panna

Post przez Bzyk » 19 sie 2010, 11:24

Dziękuję ślicznie za wszystkie odpowiedzi i pomoc! Ecomobile chodziło mi o sam kościelny, bez cywilnego, bez konkordatu. Do takiej decyzji pchały mnie wyłącznie kwestie finansowe. Choć widzę teraz po odpowiedzi Icanfly, że to jest możliwe, jednak zacząłem mieć wątpliwości czy to dobra decyzja. Może lepsza będzie po prostu rozdzielność majątkowa... Będzie chyba prościej i korzystniej, jeśli powiększy nam się kiedyś rodzina, to będziemy tylko wtedy formalnie rodziną według prawa. Musimy jeszcze wszystko przemyśleć, bo tyle lat jesteśmy razem, iż czujemy, że nadszedl czas na kolejny krok. Pozdrawiam!
Bzyk
Nowy User
Nowy User

Post przez 4eDsyUi » 19 sie 2010, 19:00

Jeśli chodzi o rodzinę Bzyku to lepiej i prościej by chyba było jednak mieć sprawę uregulowaną prawnie. A rozdzielność można przeprowadzić w każdym momencie trwania pożycia więc to akurat nie stanowi problemu :)
4eDsyUi
Przyjaciel
Przyjaciel

Post przez ewelinka89 » 14 mar 2011, 15:47

A ja nie do końca rozumiem ideę, skoro i tak będziecie dalej panną i kawalerem tworzącymi konkubinat.
ewelinka89
Nowy User
Nowy User

Post przez pepe2 » 22 gru 2012, 09:44

Ja brałem taki ślub (tylko kościelny) w tym roku. Musiałem napisać o zgodę do biskupa (pismo złożone u księdza). Miałem 2 ważne powody: pracujemy w tej samej firmie i mogłoby to negatywnie wpłynąć na nas (korporacje nie zawsze chętnie akceptują małżeństwa w firmie, a czasami jest tak, że tylko jedna osoba może awansować). W tym podaniu napisałem, że chcemy żyć zgodnie z wyznawaną wiarą i własnym sumieniem, a ślub cywilny weźmiemy w najbliższym możliwym terminie. Drugi powód był taki, że mam dzieci z pierwszego małżeństwa cywilnego i alimenty mogłyby obciążyć mają drugą żonę (tego tematu w piśmie nie poruszałem). Trzeci powód to moja niechęć do małżeństwa cywilnego (tego też nie poruszyłem). Mam bardzo złe doświadczenia ze spraw sądowych i oddawanie swojego życia po raz drugi w ręce przypadkowych urzędników (obrzydliwie stronniczych sędzin, dla których jedność jajników jest najwyższym dobrem) byłoby totalną głupotą.
pepe2
Nowy User
Nowy User

Status rodzinny: żonaty

Post przez margolcia » 12 kwi 2013, 10:11

Pepe myślałam, że ciężko załatwić taki ślub kościelny. Dobrze że się Wam udało. Tylko jedna rzecz jest niepokojąca, że to korporacja zmusza Was do podjęcia takiej a nie innej decyzji. Trochę to niewolnicze...
margolcia
VIP
VIP

Post przez Jolanta » 21 kwi 2013, 18:21

Ale jeśli macie tylko ślub kościelny, to według prawa polskiego nie jesteście małżeństwem. Więc może z tej strony będziecie mieć jakieś komplikacje, choć niekoniecznie. Bo np. mieszkanie możecie kupić razem na kredyt.
Jolanta
VII
VII

Post przez maciejkama » 5 lip 2015, 21:55

Ciekawe podejście do tematu, jeśli chcesz ślub symboliczny to może humanistyczny?>

profesjonalne sita do przesiewaczy zobacz na http://kueperpolska.com
maciejkama
Nowy User
Nowy User

Post przez QrellaSS » 12 lis 2015, 12:15

Ślub kościelny jest połączony z cywilnym, żeby miał jakąkolwiek wartość prawną. Ale faktycznie śłub humanistyczny może być dla Was dobrym wyjściem
MATARI Studio - fotografia i film ślubny na najwyższym poziomie;)
QrellaSS
I
I

Status rodzinny: Mężatka

Post przez sandra78 » 24 mar 2017, 08:05

Odkopię temat bo ostatnio temat obił mi się o uszy. Moja znajoma z pracy będzie w maju brać właśnie ślub humanistyczny. Przyznam szczerze, że nie bardzo wiedziałam do tej pory jaki charakter ma taka ceremonia. Znalazłam w sieci firmę, która pomaga w organizacji takiego rodzaju ślubów http://www.slubhumanistyczny.com/oferta i powiem szczerze, że jest to naprawdę fajna alternatywa dla osób, które z różnych względów nie mogą wziąć ślubu kościelnego.
sandra78
I
I

Post przez sreg » 7 cze 2017, 16:19

Jeśli chodzi o ślub humanistyczny to ciekawa alternatywa, tylko szkoda, że nie jest uznawany prawnie.
Poniżej post na temat ślubu kościelnego i cywilnego, może komuś się przyda ;)

http://www.idmultimedia.pl/blog/slub-ko ... y-cywilny/
Zapraszam! http://www.idmultimedia.pl
sreg
I
I