Świadek a starosta na weselu

Błogosławieństwo, obowiązki świadków i rodziców, spotkania rodzinne, relacje z rodziną...

Post przez Pszczoła » 6 paź 2010, 21:32

Witam! Czy ktoś może wie jakie funkcje pełni starosta na weselu? Ostatnio dowiedziałam się, że na weselu jest świadek i starosta... I zdziwiłam się, gdyż pierwszy raz o takim czymś słyszę. Nie mam pojęcia po co starosta jest i jakie jest jego zadanie :? Proszę o pomoc, gdyż niedługo będę organizowała swoje wesele i chcę się teraz jak najwięcej dowiedzieć, by je dobrze przygotować i nie popełnić gaf.
Pszczoła
Nowy User
Nowy User

Status rodzinny: panna

EkspertWeselny.pl poleca

Pan Polecacz
II
II

Status rodzinny: narzeczony
Data ślubu: 5 sierpień 2011
Miejsce ślubu: Warszawa

Post przez Jolanta » 7 paź 2010, 11:58

Wybór starosty to zwyczaj, który już mija chyba ;) Starosta jest osobą, która ma głównie dbać o to by goście dobrze się bawili, ma polewać gościom trunki, zabawiać smutasków, jest taką dusza towarzystwa. Teraz to jakby ojciec panny młodej dba by ma sali był porządek i alkohol stał na stole (dając polecenia kelnerom). A wodzirej, zespół stara się zabawiać gości. Więc od wyboru starosty już się odchodzi i naprawdę prawie już nikt tego nie praktykuje.
Czasami też mówi się, ze starszy jest właśnie starostą ;)
Jolanta
VII
VII

Post przez Zuzia » 7 paź 2010, 12:15

No tak już się od starosty odchodzi, w każdym razie na weselach na których ja bywałam nie wybierano starosty ;) Ale wiem, że kiedyś wybierało się starostę, zazwyczaj inną osobę niż świadek, by świadka dodatkowo nie obciążać zadaniami. Starosta musi być obrotny, odważny, pomocny, bo jego zadaniem jest m. in. pilnowanie porządku na sali, pilnowanie pory dań i dawanie ewentualnych wskazówek dla kelnerów i kucharzy, pilnowanie czy alko jest na stole, zabawianie gości. Starosta mógł tez wygłosić głośno toast dla pary młodej oraz pomaga w oczepinach, a także podczas składania życzeń - odbiera kwiaty, prezenty, upominki. Czasem to właśnie on zamiast Młodej odpina Panu Młodemu muszkę, krawat, który później jest przedmiotem biorącym udział w oczepinach.
Ale teraz wesela są w dobrych restauracjach i jest porządek, rodzice młodych pilnują dań, alkoholu, a zespół zabawia. Albo też świadek czasami poczuwa się do odpowiedzialności i czuje, ze jakby musi się poniekąd "opiekować" salą i gośćmi ;)
Zuzia
I
I

Post przez Impresja » 7 paź 2010, 14:58

Ja słyszałam o "instytucji" starosty ;) Jednak u mnie takowego nie będzie. U mnie głównie tato będzie pilnował porządku, bo będzie trzymał fason i nie będzie pił alkoholu na weselu. Mówi, że chce dopilnować, by wszystko się super udało ;)
Impresja
Nowy User
Nowy User

Status rodzinny: panna

Post przez margolcia » 8 paź 2010, 11:56

Czyli z tego wynika, że starosta to taki niby "porządkowy" na sali weselnej i "zabawiacz" gości ;)
Jednak zgadzam się, można się obejść bez tej osoby. Bowiem kelnerzy pilnują sali i stołów, wodzirej i zespół zabawia gości, a rodzice młodych, świadkowie też zazwyczaj są czujni przez całą imprezę :]
margolcia
VIP
VIP